Darbs ar sapņiem, aktīvā iztēle un cilvēka izaugsmes ceļš.

2024. gada 14. augusts

Vai jūs sapņojat? Vai atceraties savus sapņus? Varbūt – vismaz izjūtu par kaut ko svarīgu, nakts apziņā pieredzētu? Vai zināt, ka, piemēram, 40 gadu garas dzīves laikā cilvēks trīs gadus ir pavadījis sapņojot? Un, kā zināms, daba nešķiež enerģiju velti.

Sapņi ir visvienkāršākais instruments, ar kura palīdzību dvēsele jeb psihe mums atgādina par sevi un atklāj tajā notiekošos procesus, t. s. “dvēseles plūsmu”. Sapņi ar tēlu palīdzību atklāj, kā mūsu dzīve izskatās no dzīļu apziņas perspektīvas. Šī iemesla dēļ garīgās tradīcijas un mūsdienu psiholoģija izmanto darbu ar sapņiem, lai cilvēkiem palīdzētu sastapt un iepazīt savas dvēseles procesus, dvēselē mītošos eņģeļus un dēmonus. Tas ir iekšējā darba instruments, ar kura palīdzību izpētīt apslēptākos individuālās psihes nostūrus.

Laika gaitā darbam ar sapņiem radītas dažādas metodes un ieteikumi. Ne visi no tiem ir noderīgi… Seminārā iepazīstināsim ar īpašu metodi, ko sauc par dvēselcentrisku darbu ar sapņiem.

Metode balstīta K. G. Junga izveidotajā pieejā, kas sakņojas viņa personiskajā pieredzē. Vēlēdamies attīstīt darbu ne tikai ar sapņiem, bet arī ar dvēseles notikumiem, Karls Gustavs Jungs radīja aktīvās iztēlošanās metodi.

Dvēsele runā citā valodā nekā prāts. Tā ir tēlu, metaforu un iztēles valoda. Kaut nedaudz to apgūt nozīmē iepazīt vēl vienu noderīgu instrumentu, ar kura palīdzību labāk uztvert savā dvēselē un dzīvē notiekošo.

Mūsdienās daudzi cilvēki ir kritiski pret iztēli, uzskatot to par neauglīgu un bezjēdzīgu fantazēšanu. Taču jāatceras, ka vingrināta iztēle ir viens no cilvēka vērtīgākajiem instrumentiem. Pasaules dižākie mākslinieki, rakstnieki, skolotāji un zinātnieki atšķīrās no citiem galvenokārt ar savu īpaši bagāto iztēli. Viņi spēja iztēloties un “redzēt” vairāk nekā citi.

Tas nozīmē, ka iztēle var kļūt par svarīgu uztveres orgānu.

Darbs ar iztēli saistīts ar nolaišanos bezapziņas dzīlēs, lai mijiedarbotos ar to psihes satura daļu, kas pārsniedz ego jeb ikdienišķo, nepaplašināto apziņu. Darbā ar iztēli mēs ļaujam tēliem dzimt no kolektīvās bezapziņas dzīlēm.

Oktobra beigās garīgo prakšu centrā Staciaj notiks trīs dienu garš darbseminārs veltīts šai tēmai "Darbs ar sapņiem, aktīvā iztēle un cilvēka izaugsmes ceļš." Seminārā paredzētas gan lekcijas, gan arī praktiska iepazīšanās ar aktīvās iztēlošanās metodi un dvēselcentrisku darbu ar sapņiem.

G. Rubenis ir kontemplācijas skolotājs un Animas Valley Institute pavadoņu apmācības programmas dalībnieks. Vadot darbseminārus, viņš daudz strādājis ar sapņiem un iztēli, gūstot nozīmīgas praktiskas iemaņas šajā laukā.