Padziļināt un attīstīt savu meditācijas pieredzi
Juris Rubenis • 2024. gada 4. septembrisLasot žurnālus un klausoties cilvēku sacītajā, rodas iespaids, ka daudzi Latvijā meditē vai vismaz mēģina to darīt. Taču, kā zināms, meditāciju (tāpat kā daudz ko citu) nav grūti uzsākt, bet ļoti grūti turpināt praktizēt katru dienu.
Daudzi cilvēki ir pamēģinājuši meditēt, bet pēc dažām dienām vai pāris nedēļām pārtraukuši, tāpēc tā arī nav pieskārušies meditācijas prakses iespējām un pārliecinājušies, cik būtiski tā var mūs sakārtot un mainīt.
Meditācijas uzsākšanai var izmantot labas grāmatas un video lekcijas, taču tās turpināšanai būtiski nepieciešama meditācijas retrīta pieredze. To esmu piedzīvojis ļoti personiski.
Laikā, kad vēlējos apgūt apzinātības meditāciju, Latvijā nebija iespējas piedalīties kvalitatīvos klātienes meditācijas retrītos. Tāpēc vairākus gadus es divas, trīs vai pat vairāk reizes gadā lidoju uz citām Eiropas valstīm, jo biju pārliecinājies, ka piedalīšanās meditācijas retrītā sniedz nozīmīgu, vārdos nedefinējamu meditācijas pieredzes paplašinājumu.
Kas vēl svarīgāk – dalība ilgākos klātienes meditācijas retrītos rada sava veida pieredzes neatgriezeniskumu. Proti, tu pieredzi kaut ko, kas atstāj neizdzēšamas pēdas un nostiprina dabisku nepieciešamību meditēt ik dienas. Tu saproti (lai arī ne vienmēr spēj to izteikt vārdos), kāpēc to dari.
Retrīts vienmēr saistās ar parasto traucējumu (sadrumstalotības) un ikdienas atstāšanu, lai pievērstu uzmanību praksei. Tas, kas atšķir retrītu no parastas atpūtas, ir nodoms. Ja dodamies uz retrītu, mūs vada nodoms padziļināt un attīstīt savu praksi. Varam arī izmantot iespēju gan uzdot skolotājam jautājumus, gan saņemt personiskus norādījumus un palīdzību garīgajā ceļā.
Mērķtiecīgi pavadīt praktizēšanai veltītu laiku klusumā, ārpus parastās ikdienas – tā vienmēr ir īpaša pieredze.
Meditācijas retrīti, kas ilgst vairākas dienas vai nedēļu, var likt pamatus nopietniem iekšējiem atklājumiem un ļaut pieredzēt augstāku apziņas stāvokļu uzplaiksnījumus. Šādi retrīti var piepildīt ar jaunu enerģiju un nostiprināt ikdienas praksi un nodomu. Vadot daudzus piecu un septiņu dienu garus meditācijas retrītus, esmu pieredzējis, cik mainoši un iedarbīgi tie mēdz izpausties retrīta dalībnieku dzīvē. Pēc šādiem retrītiem mēs vienmēr atgriežamies ikdienas dzīvē mazliet citādi. Esam pieredzējuši prakses sniegtos ieguvumus, un tas nozīmē, ka ilgotās dzīves pārmaiņas un harmonija ir soli mums tuvāk.
Jo mēs esam tas, ko darām, nevis tas, ko stāstām, ka darīsim.
Tuvākais 5 dienu meditācijas retrīts garīgo prakšu centrā Stacija: 25-29.septembrī