Četras prasmes dzīvei un darbam. Četru darbsemināru kurss vadītājiem.

Jebkurās attiecībās izšķiroši svarīga ir griba un māka otru cilvēku sadzirdēt, uztvert un saprast. Cilvēka spēju iespējami adekvāti uztvert realitāti visatbilstošāk būtu saukt par inteliģenci, saprātīgumu.

Manas neadekvātās reakcijas, par kurām vēlāk bijis jākaunas, gandrīz vienmēr izrietējušas no kļūdainas situācijas uztveres vai pārpratumiem. Šķiet, tā ir visiem pazīstama pieredze.

Līdz ar to inteliģents cilvēks ir nevis tas, kurš gadā izlasa divas grāmatas un apmeklē vienu teātra izrādi, bet gan tas, kurš daudzmaz adekvāti spēj uztvert notiekošo un atbilstoši uz to reaģēt.

Mūsu prasmi uztvert (inteliģenci) veido četri tās veidi:

  • mentālā (IQ – intelektuālā prasme),
  • emocionālā (EQ – emocionālā prasme),
  • garīgā (SQ – garīgā prasme),
  • ķermeņa (BQ – ķermeņa uztveres prasme).

Šis kurss ir Induļa Paiča, Jura Rubeņa un Nellijas_Ločmeles oriģināls autordarbs. Saistošu un daudzkrāsainu to dara gan autoru atšķirīgās personības, gan dažādās iegūto zināšanu un pieredzes jomas, kuru sintēze izpaužas redzējuma plašumā un pieeju daudzveidībā. 

Šajā kursā īpaši izpaužas Institūta integrālā pieeja, jo trīs atšķirīgas personības ar atšķirīgu dzīves pieredzi ir sintezējušas savu redzējumu par svarīgākajiem dzīves uzdevumiem. Šis kurss ir kā dzīvs organisms, kas nepārtraukti veidojas un aug, reaģējot uz dzīves uzdevumiem un jautājumiem.

Kursa pamatā ir koncepts par četriem inteliģences veidiem jeb četrām enerģijām, kas mūsdienu mainīgajā pasaulē jāatklāj, jāiepazīst un jāattīsta katram cilvēkam, bet jo īpaši vadītājiem. Garīgo, emocionālo, mentālo un ķermenisko prasmju izmantošana ir katra cilvēka vispusīgas izaugsmes priekšnosacījums. Vienas prasmes iestrēgums var traucēt pilnvērtīgai dzīvei un darbam pat tad, ja pārējās inteliģences ir attīstītas. Svarīgi ne tikai attīstīt pašas prasmes, bet arī prast tās radoši apvienot. No tā, cik veiksmīgi attīstītas četras inteliģences, ir atkarīga cilvēka “operētājsistēma”, ar kuru uztveram un apstrādājam dzīves pieredzi. Ja esam līdzsvaroti attīstījuši visas četras prasmes, iegūstam drošu atbalsta punktu paši sevī un kļūstam mazāk atkarīgi no ārējām pārmaiņām.

Savu vienpusību un personības neattīstītās līnijas ir ļoti grūti pamanīt – parasti tam nepieciešams ilgs laiks un trenēta uzmanība. Neprasme lietot visus cilvēka rīcībā esošos resursus būtiski ierobežo mūsu prasmes un izaugsmi. Kursa mērķis ir ievadīt dalībniekus iedarbīgā personības pārveides ceļā, kas ļauj iegūt plašāku redzējumu, kā arī vispusīgi iepazīt, attīstīt un izmantot visu savu potenciālu.

Kursā ietilpst

  • četri trīs dienu semināri klātienē (piesakoties lūdzam ņemt vērā, ka visi četri moduļi veido vienotu, savstarpēji saistītu kursu, tāpēc pieteikumus uz atsevišķiem kursa moduļiem nepieņemam),
  • dalībniekiem īpaši pielāgoti uzdevumi un vingrinājumi, kas veicina komforta zonas atstāšanu un atklāj, kā dzīves pārveidei izmantot ne tikai prātu, bet arī apzinātību, ķermeni un emocijas,
  • 12 mēnešu mentorings,
  • grupas tikšanās sarunām un diskusijām ārpus semināru laika,
  • individuālas konsultācijas pie kursa pasniedzējiem.

Mērķauditorija – vadītāji, kas gatavi inovatīvu metožu apgūšanai; kā arī visi, kas vēlas sistēmiski attīstīt un pilnveidot savu dzīvi. 

Kursa autori un vadītāji: Indulis Paičs, Juris Rubenis, Nellija Ločmele 

Kurss notiek Garīgo prakšu centrā Stacija, Lūžņā. 

Maksa par vienu semināru 871.20 (ieskaitot PVN 21%).

Cenā iekļautas 7 ēdienreizes un nakšņošana (2 naktis) vienvietīgās istabās ar ērtībām.

Kursa apraksts

ČETRAS PRASMES DZĪVEI UN DARBAM. Četru darbsemināru kurss vadītājiem.

Kursa semināru tēmas

1. seminārs. Modulis A. Garīgā inteliģence. Teorija un prakse.

Attīstīt apziņu un atrast jēgu. Kas ir spēka, drosmes un iedvesmas avoti?

Garīgā inteliģence māca mums risināt savus dziļākos eksistenciālos jautājumus. Ja netiek apmierinātas eksistenciālās vajadzības pēc jēgas, drošības un piederības izjūtas, rodas noogēnās neirozes – nopietni traucējumi visās pārējās dzīves jomās. Depresija, destruktīvas domas, psihosomatiskas saslimšanas var būt saistītas ar aizkavētu garīgās inteliģences attīstību.  

No garīgās inteliģences atkarīgs, kā uztveram realitāti. Eiropas civilizācijai joprojām svarīgs senais ieteikums: iepazīsti pats sevi! Tāpēc apzinātības un citu garīgo prakšu apgūšanai ir neaizstājama nozīme mūsu izaugsmē.

 

 2. seminārs Modulis B. Emocionālā inteliģence. Teorija un prakse.

Iegūt emociju un attiecību kompetenci. Vai es saprotu, ko jūtu?

Labākie vadītāji ir cilvēki ar attīstītu emocionālo inteliģenci, ko mēdz saukt arī par “sirds inteliģenci”. Lai atrisinātu kādu situāciju, to vispirms ir nepieciešams sajust, ne tikai saprast. Diemžēl daudzi cilvēki cieš no “jūtu akluma” – viņi neprot uztvert un atpazīt emocijas. Emocionālā inteliģence nozīmē izpratni par savām un citu izjūtām, emocionālajiem procesiem cilvēkā. Cilvēks nav tikai racionāla būtne – patiesībā mūsu dzīves lielāko daļu vada tieši emocionālie procesi. Ja cilvēkam trūkst emocionālās regulācijas prasmju, viņš nespēj tikt galā ar savām jūtām un sajūtām, līdz ar to nodara pāri citiem un sev.

 

 3. seminārs. Modulis C. Mentālā inteliģence. Teorija un prakse.

No zināšanām uz gudrību, no mācīšanās uz pārveidi. Kādas ir manas domāšanas kļūdas?

Intelektuālā inteliģence māca attīstīt korektu, patiesu, atvērtu domāšanu. Neattīstīta domāšana ne tikai traucē cilvēkam sistēmiski attīstīt savus nodomus, bet arī laiku pa laikam ieved viņu paša radītos slazdos.

Intelektuālā prasme ir spēja atpazīt savas un citu domāšanas kļūdas, kā arī kritiski izvērtēt savu uztveri un pamanīt tās robus. Domāšanas kļūdas un fiksācijas noslēdz pieeju plašam pieredzes laukam, kas tiek noliegts vai ignorēts šķietami racionālu argumentu dēļ.

 

4. seminārs. Modulis D. Ķermeņa inteliģence. Teorija un prakse.

Pieredzēt ķermeni kā skolotāju un atbalstu. Kā es jūtos savā ķermenī?

Cilvēka ķermenim piemīt apbrīnojama inteliģence un jūtīgums. Tam ir pašam sava valoda, zināšanas un atmiņa. Daudzi cilvēki mūža garumā tā arī paliek atsvešināti no sava ķermeņa gudrības. Nereti ķermeni pamanām tikai tad, ja mums kaut kas iesāpas. Taču ķermeņa instinkti ir visspēcīgākās enerģijas, ar kurām mums jāstrādā. Patiesai pārveidei pavisam noteikti jāaptver arī instinkti. Visi pārmaiņu procesi, kuros instinkti tiek ignorēti, gandrīz neizbēgami noved pie problēmām. Dažkārt dzīves vidū mums no jauna jāmācās sadraudzēties un sadarboties ar savu nepelnīti aizmirsto vai noniecināto ķermeni. Mums jāmācās tajā ieklausīties un uztvert, ko tas vēlas mums paust.

 

Semināru dienas kārtība

Pirmā semināra diena (piektdiena)

13.00                                             Sākums

Trešā semināra diena (svētdiena)

13.30                                           Noslēgums

Mums jāmācās attīstīt visus četrus inteliģences veidus, jo tikai kopā tie veido inteliģentu, uztvert spējīgu cilvēku, kurš gatavs gudrai rīcībai.